14. ročník celostátní přehlídky divadelních představení waldorfských škol DUHOVÉ DIVADLO

Waldorfská Základní škola Svobodná Písek a W sdružení Písek z. s. pořádají letos 14. ročník celostátní přehlídky divadelních představení waldorfských škol. Samotná přehlídka se uskuteční od středy 29. května do soboty 1. června 2019 v Písku, kde na šesti kulturních scénách vystoupí 432 účinkujících, kteří odehrají 33 představení. Představí se 23 souborů základních a středních waldorfských škol z celé ČR. Každoroční přehlídku dramatické práce waldorfských škol letos doprovodí dva profesionální hosté – Valerie Zawadská a Divadlo Bratři v tricku.  Jejich účast zarámuje důležitost a význam této divadelní události. Vstupné je na všechna divadelní představení po celou dobu zdarma.

Výběr letošního profesionálního hosta přehlídky je veden cílem osvěžit život v centru města souborem, který není v Písku tolik znám a pobavit nejen náhodné kolemjdoucí, ale plánovitě i návštěvníky města. Uskuteční se dvě pouliční představení divadla Bratři v tricku cílená na rodiny s dětmi, ale i na ostatní, kteří se rádi smějí, všechna v prostoru u Kamenného mostu.  Ve čtvrtek 30. 5. od 14:30 začíná Prasečí cirkus, ale není se třeba bát nevkusu, pouze budete chrochtat blahem a v pátek 31. 5. od 14:30 se mohou diváci těšit v představení Běžkařská odyssea na úchvatnou akrobacii s lyžemi a otevření půjčovny běžkařského vybavení. Květen není překážkou. Profesionální hosté také  povedou v pátek dopoledne divadelní workshopy pro žáky waldorfské ZŠ Svobodné. Jejich tématem bude právě akrobacie, cirkus a pantomima.

Jedním z typických rysů přehlídky Duhového divadla je vždy výběr klasických divadelních her. Souvisí to se vzdělávacím aspektem dramatické výchovy na waldorfských školách. Programové nabídce tradičně kralují komedie. Můžeme se těšit na osvědčené zahraniční autory jako je např. W. Shakespeare, Ch. Dickens, B. Brecht, A. P. Čechov.  Česká tvorba je i letos v oblibě, uvidíme řadu českých her od pánů J. Brdečky, K. Čapka, J. Haška, K. Poláčka a přidat k nim můžeme i autorské představení O. Janeby Vzpoura čarodějnic.

Hrát se bude zejména na největších píseckých scénách: Divadlo F. Šrámka, divadlo Pod čarou a Velký sál Kulturního domu a dále na méně obvyklých scénách jako Kávový klub Vykulená sova, Městská knihovna, Balzám café.

Přehlídku Duhové divadlo již tradičně zahájí hostitelská ZŠ Svobodná. Organizačně přehlídku zajišťuje přes 20 dobrovolníků z řad rodičů, učitelů a příznivců divadla. Přehlídka má své pevné místo i u písecké kulturní veřejnosti a trvale je řazena mezi nejvýznamnější kulturní akce ve městě. Díky stále rostoucímu zájmu o tuto přehlídku předpokládají organizátoři účast cca 2400 diváků, která se navýší o počet diváků či náhodně kolemjdoucích, kteří shlédnou pouliční představení profesionálního hosta.

Na přehlídku jsou zváni návštěvníci regionu, pozvánky putují do obchodů, provozoven, škol, díky propagaci na plakátech a programech také do regionálních a kulturních infocenter, celorepublikový dosah zajišťujeme spoluprací s portálem Kam po Česku.

Přehlídka se koná za velké podpory Města Písek, Jihočeského kraje, firem Natural Písek, Fošum cars, Aisin, S.n.o.p., Ateliér Racek, Kam po Česku a Lesy Písek a v úzké spolupráci s Centrem kultury, Divadlem Pod čarou, Sladovnou a DDM. Věříme, že tato velká událost občerství a kulturně obohatí nejen obyvatele našeho města.

Kontakt: Mgr. Jitka Čápová, manažerka přehlídky, t: 731 275 690, jitkacap@centrum.cz

www.duhovedivadlo.zssvobodna.cz

Tisková zpráve ke stažení (.docx)